Historia

Chór Chłopięco-Męski Gregorianum założony został w 1986 roku przez Edwarda Jozajtisa, dyrygenta i pedagoga. Po śmierci założyciela opiekę nad chórem przejęło powstałe w 1989 r. Warszawskie Towarzystwo Chorałowe Gregorianum im. Edwarda Jozajtisa.  Obecnym zespołem, działającym od października 1994 r., kierują Berenika Jozajtis, absolwentka klasy dyrygowania prof. Henryka Wojnarowskiego w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, oraz Leszek Kubiak, absolwent Liceum Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Warszawie.

Repertuar Gregorianum to przede wszystkim utwory muzyki sakralnej, począwszy od chorału gregoriańskiego po utwory kompozytorów współczesnych. Zespół koncertuje głównie w kościołach i salach koncertowych Warszawy, uczestniczył m.in. w cyklu koncertów organizowanych przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina. Brał też udział w wielu konkursach i festiwalach: Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Myślenicach (1997 – II miejsce, 1999 – wyróżnienie, 2005 – II miejsce), Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Pradze (2000 – II nagroda), Międzynarodowym Festiwalu Chórów Młodzieżowych w Rzeszowie (2004 – II i III miejsce w dwóch kategoriach). Zespół występował również za granicą: w 1999 r. na Festiwalu Europa Cantat – Junior II w Wolfenbuttel. W 2001 r. połączył udział w festiwalu Europa Cantat w Gandawie z tournee koncertowym po Belgii, zaś w 2004 r. uczestniczył w XXXII Międzynarodowym Kongresie Pueri Cantores w kolonii.

W skład chóru wchodzą głównie chłopcy z warszawskich szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, wybrani na drodze przesłuchań muzycznych, a także dorośli chórzyści związani z chórem od pierwszych lat jego działalności.

Chór Gregorianum często ma okazję uczestniczyć w ciekawych projektach muzycznych. W 2006 roku było to prawykonanie Requiem Szymona Kurakuranna na głos dziecięcy, chór żeński, męski, chłopięcy, skrzypce solo, flet  i gitarę z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej i perkusji. Utwór powstał w latach 1994-2000,  a kompozytor poświęcił go Brynhild Sigurthardóttir. To poruszające dzieło zawiera ogromny ładunek emocjonalny, nie pozostawiając słuchacza obojętnym.  W koncercie udział wzięli:  Joanna Hajduk – skrzypce, Marek Wroński – skrzypce, Tomasz Kania – gitara elektryczna, Urszula Janik – flet poprzeczny, Barbara Skoczyńska, Krzysztof Jedlewski – instrumenty perkusyjne, Urszula Borzym – głos dziewczęcy, Chór Kameralny COLLEGIUM MUSICUM Uniwersytetu Warszawskiego, Chór Chłopięco-Męski GREGORIANUM, Orkiestra PSM II st. nr 3 w Warszawie im. Grażyny Bacewicz. Koncert poprowadził Andrzej Borzym, który był bliskim przyjacielem kompozytora.

powstanieW 2012 roku zespół brał czynny udział w obchodach 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na warszawskiej Woli dając koncert piosenek patriotycznych „Pałacyk Michla, Żytnia, Wola”, który odbył się na ul. Karolkowej 49, w miejscu poświęconym pamięci rozstrzelanych przez Niemców 6 sierpnia 1944 r. redemptorystów i harcerzy „Szarych Szeregów” hufców-rojów „Giewont”  i  „Giermkowie Wolności” pełniących ofiarnie służbę w okresie okupacji i Powstania Warszawskiego.