zajęcia muzyczne dla chłopców w wieku od 6 do 13 lat

które,odbywać się będą w

Państwowej Szkole Muzycznej
im. O. Kolberga w Warszawie
ul. Świętojerska 24
we wtorki i piątki w godzinach
17-19

Śpiewanie może być najłatwiejszą, najprzyjemniejszą, najbardziej owocną oraz najmniej kosztowną formą nauki muzyki. O jego zaletach pisało wielu znanych muzyków i pedagogów już od średniowiecza począwszy. Na świecie nauka muzyki (śpiewanie w chórze, nauka gry na instrumentach) jest bardzo ważnym elementem wykształcenia. Trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek uczelnię w Wielkiej Brytanii czy USA, która nie posiadałaby kilku chórów i orkiestry. Taka sytuacja również jest możliwa w Polsce, jedyne co musimy zrobić to przekonać dorosłych ludzi, w tym rodziców, oraz dzieci, że śpiewanie nie jest niczym strasznym, wręcz przeciwnie może przynieść wymierne korzyści chłopcom uczestniczącym w zajęciach. Stwierdzono bowiem, że dzieci, które uczą się śpiewania są mniej agresywne, lepiej uczą się języków (także ojczystego), matematyki, potrafią pracować w grupie, są bardziej otwarte.

Według badań wykonanych przez brytyjskich naukowców z Heart Research UK śpiewanie ma również ogromny wpływ na samopoczucie. Profesor Graham Welch z University of London uważa, że „śpiewaniu towarzyszy wydzielanie tzw. hormonu przyjemności (dopaminy), a także znaczne obniżeniu poziomu stresu”, ponadto poprawia sprawność kory mózgowej. Śpiewanie w grupie, np. chórze, dodatnio wpływa na naszą samoocenę, a także daje poczucie przynależności.

Udział w projekcie daje też możliwość młodym chłopcom wspólnych występów na scenie i w ten sposób rozwija ich, kształtuje i daje doświadczenia poszerzające przyszłe horyzonty.

Chłopcy są zdecydowanie mniej rozśpiewaną grupą niż dziewczynki. Wynika to z nieuzasadnionego przeświadczenia wielu dorosłych, że śpiewanie jest „niemęskie”. Rodzice wybierają z bogatej oferty zajęć pozaszkolnych te, które wiążą się ze sportem (piłka nożna, sporty walki) lub nauką języków obcych, unikają natomiast zapisywania syna na zajęcia muzyczne. Pragniemy walczyć ze stereotypem, że chłopcy nie powinni śpiewać, bo im „nie przystoi”, że jest to zajęcie głównie dla dziewczynek. Chcemy, aby Warszawa stała się równie rozśpiewanym miastem co Poznań lub Wrocław.

Brak śpiewających chłopców a potem mężczyzn ma swoje fatalne skutki, zauważalne niemal na każdym kroku – poczynając od „śpiewających” kibiców stadionowych, milczących wstydliwie mężczyzn na uroczystościach państwowych i rodzinnych, poprzez ogromne kłopoty amatorskich ale i zawodowych chórów ze znalezieniem głosów męskich

PROWADZĄCY

Klaudia Borys ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie na kierunku Rytmika. Od 2006 roku współpracuje z chórem chłopięcym Gregorianum, prowadząc zajęcia umuzykalniające dla najmłodszych chórzystów. W latach 2006-2012 wykładała na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina Metodykę prowadzenia zajęć Rytmiki oraz Improwizację fortepianową. Od 2009 roku jest nauczycielem Rytmiki oraz Improwizacji Fortepianowej w Szkole Muzycznej II stopnia im.J.Elsnera w Warszawie. Od wielu lat prowadzi zajęcia Rytmiki w warszawskich przedszkolach, jest również autorką scenariuszy zajęć umuzykalniających w przewodnikach metodycznych dla nauczycieli przedszkola (wydawnictwa Edukacja Polska oraz Wydawnictwo Szkolne PWN). Prywatnie miłośniczka skandynawskich kryminałów, szczęśliwa żona, mama Poli i Helenki.

Leszek Kubiak – bas-baryton (wokalista, aranżer, dyrygent) - w 1996 roku ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia w klasie klarnetu, a następnie rozpoczął studia na warszawskiej Akademii Muzycznej im. F.Chopina na kierunku Edukacja Muzyczna. Tam zaczął swą przygodę ze śpiewaniem. Uczył się u wybitnych polskich wokalistów specjalizujących się w muzyce dawnej, jednocześnie biorąc udział w kursach i warsztatach. Swą pasję rozwijał pod okiem Mariusza Gebela, Cezarego Szyfmana, Marcina Bornus-Szczycińskiego, Elżbiety Wtorkowskiej. Przy tym cały czas pracował jako dyrygent w Warszawskim Towarzystwie Chorałowym Gregorianum im. E. Jozajtisa oraz Towarzystwie Pieśni Dawnej Pośrodku Żywota. Przez lata los wiązał go z zespołami zajmującymi się muzyką dawną. Niektóre z nich liczne jak Warszawska Opera Kameralna, inne kilkunastoosobowe jak Musica Aeterna. Ostatecznie upodobał sobie zespoły kameralne. Czteroosobowy Tempus i ośmioosobowy Zespół Męski Gregorianum.

„ŚPIEWAJ WARSZAWIAKU”

to projekt polegający na organizacji zajęć umuzykalniających dla chłopców, w wieku od 6 do 13 lat, z warszawskich szkół podstawowych. Zajęcia odbywać się będą dwa razy w tygodniu, od września do połowy grudnia.

Program obejmuje:
zapoznanie z notacją muzyczną (zapis nutowy),
podstawowymi pojęciami muzycznymi
oraz – co najważniejsze – naukę wspólnego śpiewu.

Projekt zakończą dwa koncerty dzieci biorących udział w zajęciach umuzykalniających.

Projekt uzyskał wsparcie
Miasta Stołecznego Warszawy

Skontaktuj sie z nami:

tel. 600 32 97 32
spiewajwarszawiaku@gmail.com